Vybrať si tú správnu bundu, či už ide o jarnú, jesennú alebo zimnú môže byť niekedy poriadny kumšt. Treba pri tom vziať do úvahy množstvo faktorov, v ktorých sa dá ľahko stratiť. Práve preto sme si pre teba pripravili nasledujúci článok, v ktorom ti vysvetlíme, čo jednotlivé parametre uvádzané pri bundách znamenajú, a ako si na základe nich vybrať takú, ktorá ti bude skvele slúžiť presne na to, čo potrebuješ.
URČENIE
Pri výbere bundy je najdôležitejšie zodpovedať si na dve základné otázky: 1. Na čo chceš bundu využívať? 2. Do akého počasia bundu potrebuješ?
V prípade, že v bunde plánuješ chodiť najmä po meste, do práce/do školy a naspäť, budeš sa pravdepodobne obzerať po bunde s inými vlastnosťami ako niekto, kto hľadá bundu na turistiku alebo bike. A takisto budeš hľadať inú bundu na snowboarding alebo splitboarding. Ak však ale zháňaš funkčnú bundu, v ktorej môžeš chodiť do práce aj na hory, neznamená to ešte, že budeš po meste musieť chodiť v "športovej bunde". V našej ponuke totiž máme aj bundy, ktoré sa radia medzi streetwear, ale svojimi technickými vlastnosťami zvládnu aj prípadný dážď, sneh a iné nepriazne počasia. Jednoducho bundy štýlom do mesta, ale stavané na hory.
Ak si si zodpovedal na otázky, či hľadáš bundu do mesta, na ľahké športové aktivity alebo bundu, ktorá bude nonstop vystavená vlhkosti a chladu, poďme sa spolu pozrieť na základné technické parametre, ktorými bundy disponujú. Tie totiž určujú ako sa bunda bude správať v rôznych podmienkach a to ti uľahčí jej výber.
VODOODOLNOSŤ, VODOODPUDIVOSŤ, NEPREMOKAVOSŤ
Základný a asi najdôležitejší parameter uvádzaný pri každej bunde je jej odolnosť voči vode. Vodoodolnosť, vodoodpudivosť, nepremokavosť. Čo tieto pojmy znamenajú a aký je medzi nimi rozdiel? A ktorú z týchto vlastností by mala práve tá tvoja bunda mať? Áno, tieto výrazy znejú veľmi podobne a ľahko sa v ich význame dá stratiť, ale ich vlastnosti sú rôzne, tak sa na to poďme spolu pozrieť.
Vodoodolnosť
Vodoodolnosť ponúka najnižšiu ochranu proti vode. Princíp spočíva v tom, že materiál bundy je vyrobený z tesne tkanej textílie, ktorá poskytuje určitý stupeň vodoodolnosti, nakoľko pôsobí ako fyzická bariéra medzi nositeľom bundy a ľahkým dažďom. Vode teda nejaký čas potrvá, kým presiakne cez materiál. Ak dážď nie je príliš silný a bunda mu nie je vystavená príliš dlho, vodoodolná bunda bude fungovať ako základná ochrana. Výhodou takýchto búnd je o trochu vyššia priedušnosť ako u nepremokavých búnd.
Vodoodolné bundy sú vhodné do mesta, na kratšie túry a do nedaždivého alebo málo daždivého počasia.
Vodoodpudivosť (DWR úprava)
Vodoodpudivé bundy samy o sebe neexistujú. Optimálnu vodoodpudivosť bundy však môžeme dosiahnuť jej povrchovou (vodoodpudivou) úpravou, ktorá je označovaná ako DWR úprava (z angličtiny Durable Water Repellent = odolný proti vode). DWR úprava funguje tak, že jej nanesením na vodoodolný materiál vznikne film, ktorý spôsobuje, že kvapky vody nevsiaknu priamo do tkaniny, ale narazia na bariéru a stečú po nej. Tento film sa po nejakej dobe nosenia a prania produktu ošúcha a voda začne vsakovať do tkaniny. V žiadnom prípade to ale neznamená, že by látka stratila svoju vodoodolnosť, tú má na starosti membrána na rube tkaniny a cez tú voda neprejde. DWR film sa dá jednoducho obnoviť akoukoľvek vhodnou impregnáciou v spreji. Táto úprava nezaručuje úplnú nepremokavosť, výrazne však predĺži dobu, za ktorú začne voda presakovať. Pre optimálny výsledok odporúčame impregnáciu obnovovať na pravidelnej báze.
Vodoodolné bundy s vodoodpudivou DWR úpravou sú vhodné na stredne dlhý pobyt na horách a do mierne daždivého počasia. Mali by vás pred dažďom ochrániť na niekoľko hodín.
Nepremokavosť
Nepremokavá bunda je najvyšším levelom ochrany proti dažďu a snehu. Materiál bundy ostáva nepriepustný aj napriek tlaku vody, ktorý je na neho vyvinutý. To, aký veľký tlak vody na materiál môže byť vyvinutý skôr než skrz neho začne presakovať voda sa udáva vodným stĺpcom. Ten je uvedený v milimetroch a v praxi to znamená, že ak by sme na jedno konkrétne miesto bundy s vodným stĺpcom 15.000 mm položili 15 metrový valec s vodou, až vtedy by voda začala presakovať. K nepremokavosti bundy napomáhajú aj ďalšie technické vychytávky, akými sú napríklad podlepené švy či vodoodpudivé zipsy. Aj napriek tomu, že pri nepremokavých bundách je materiál sám o sebe vode nepriepustný, aj tieto bundy majú DWR úpravu, ktorá zabraňuje vlhkosti nasiaknuť do vonkajšieho povrchu látky a tým sa zvyšuje priedušnosť materiálu. Aby sa vlhkosť dostávala zvnútra bundy smerom von a nie opačne, vrchná vrstva tkaniny nesmie byť nasiaknutá vodou, o čo sa stará práve DWR povrchová úprava. Viac o priedušnosti si povieme nižšie.
Nepremokavé bundy sú vhodné na celodenný pobyt na horách, snowboarding a iné zimné športy a do daždivého počasia.
PRIEDUŠNOSŤ
Možno si povieš, že nepremokavý je napríklad aj pršiplášť, tak prečo investovať do kvalitnej nepremokavej bundy? Dôvodom je, už spomínaná, priedušnosť. Priedušnosť = odvádzanie vlhkosti, ktorá vznikne potením sa, z vnútra bundy smerom von. Udáva sa v gm alebo g/m2, čo znamená v gramoch na meter štvorcový za 24 hodín. V praxi to znamená, že ak má bunda priedušnosť 15.000 gm, materiál je schopný za 24 hodín prepustiť 15.000 gramov/m2 vodných pár. Ako sme spomínali, nepremokavý materiál ťa udrží v suchu pred vlhkosťou zvonku, ale neudrží ťa v suchu pred svojim vlastným potom vo vnútri bundy. Aby bola dosiahnutá optimálna nepremokavosť a priedušnosť, bunda musí byť vyrobená z nepremokavého materiálu a mať DWR povrchovú úpravu.
Nepremokavé bundy s vysokou priedušnosťou sú vhodné pri zvýšenej fyzickej aktivite, pri snowboardingu a iných zimných športoch.
ZATEPLENIE
Ak premýšľaš nad tým, či má mať tvoja bunda zateplenie, respektíve ako veľmi má byť zateplená, alebo či vôbec má byť zateplená, musíš sa zamyslieť nad tým, na čo chceš bundu využívať. V prípade, že ju plánuješ nosiť len do práce/do školy, teda pri minimálnej fyzickej aktivite, siahni skôr po jednej z našich búnd so zateplením. Ak hľadáš bundu na rôzne športové aktivity vrátane snowboardingu a ďalších zimných športov, všeobecne je lepšie zvoliť bundu s minimálnym alebo žiadnym zateplením. Tepelný komfort sa v takomto prípade jednoduchšie reguluje takzvaným vrstvením. Pri fyzickej aktivite sa zahreješ a ak ti bude príliš teplo, jednoducho len zhodíš jednu zo spodných vrstiev. Nepremokavá bunda bez zateplenia ťa však stále bude chrániť pred vlhkosťou a dažďom alebo snehom. Ako vhodnú strednú vrstvu odporúčame napríklad naše ľahké technické bundy Asher a Ester.
V našich produktoch používame zateplenie: PET, ktoré je vyrobené z PET granulátu a je tvorené z tenkých stlačiteľných vlákien. Priestor medzi týmito mikrovláknami je vyplnený vzduchom, ktorý poskytuje teplo a efektívne ho udržuje aj za vlhka. Zateplenie rýchlo schne, je veľmi trvanlivé, mäkké, priedušné a má skvelú regeneračnú schopnosť po stlačení. Ďalej používame zateplenia PrimaLoft, PrimaLoft Bio™ a Clo® Eco Vivo, o ktorých sa dozvieš viac v článkoch na našom blogu.
Bundy so zateplením sú vhodné do mesta a pri minimálnej fyzickej aktivite.
Bundy s minimálnym zateplením alebo bez zateplenia sú vhodné na šport a pri zvýšenej fyzickej aktivite.
DIZAJN
Keď sme sa prelúskali základnými technickými parametrami, ktoré by si mal vziať do úvahy pri výbere bundy, dostávame sa k dizajnu, ktorý má stále množstvo ľudí na prvom mieste. V našej ponuke nájdeš bundy s rôznymi strihmi a v zaujímavých farebných prevedeniach. Bundy v štýle parky, tzn. s predĺženým strihom sú napríklad obľúbené dámske modely Pola II a Clarise. Do pozornosti dávame napríklad aj štýlový strih anorak, ktorý hľadaj v dámskej sekcii pod názvom Derin II a Mija. V pánskej zasa pod názvom Norman alebo Spencer. Regular strih je všeobecne obľúbený najmä medzi ridermi a nájdeš ho napríklad pri pánskej bunde Halen II alebo Crown. Medzi farebnými prevedeniami za nás tento rok vedú jednoznačne farby blue mirage, radiant yellow, dalmatians alebo polygons.
Teraz už len ostáva preklikať sa našou stránkou, nájsť si svoju ideálnu bundu a tvoriť si v nej nezabudnuteľné zážitky!
DÁMSKE ZIMNÉ BUNDY
PÁNSKE ZIMNÉ BUNDY